Codziennie z naszej głowy wypada od 50 do nawet 100 włosów. Jest to proces zupełnie naturalny, związany z rytmem ich wzrostu. Nadmierna utrata włosów powinna jednak być powodem do niepokoju. Może ona oznaczać problemy zdrowotne lub początki jednego z typów łysienia.

Łysienie — typy i przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów i łysienie może mieć szereg przyczyn. To drugie często determinowane jest przez geny lub hormony. Męskie hormony zwane androgenami są przyczyną tak zwanego łysienia androgenowego, które kojarzone jest z wiekiem dojrzałym i zwykle w początkowym stadium objawia się podwyższeniem czoła i tak zwanymi zakolami. Wbrew powszechnej opinii jednak, łysienie androgenowe dotykać może także młodszych mężczyzn oraz kobiet. W tym ostatnim przypadku jednak zwykle obserwujemy równomierne przerzedzanie się fryzury na całej głowie. U pań ten typ łysienia może być spowodowany przyjmowaniem antykoncepcyjnych preparatów hormonalnych lub schorzeniami takimi jak syndrom policystycznych jajników, dlatego nie powinno się go ignorować. Nasilać objawy dodatkowo może stres i nieprawidłowa dieta.

Drugim głównym typem łysienia jest łysienie plackowate, czyli choroba zapalna, która występuje u ludzi w każdym wieku, często nawet u dzieci. Jej przyczyny nie są do końca znane, jednak przypuszcza się, że schorzenie to może mieć podstawy autoimmunologiczne. Objawia się ono powstawaniem nieestetycznych, bezwłosych plam na całym ciele. Niekiedy przechodzi samodzielnie, najczęściej ma charakter napadowy i nawrotowy. Leczenie łysienia plackowatego często jest skomplikowane i czasochłonne, jednak nie niemożliwe, dlatego koniecznie należy udać się z nim do lekarza.

Leczenie łysienia

Z łysieniem można walczyć. Im wcześniej tę walkę podejmiemy, tym większe mamy szanse na sukces. Najlepiej wybrać się do trychologa, który pomoże nam ustalić przyczyny nadmiernej utraty włosów i dobierze odpowiednie środki lecznicze.

Leczenie łysienia — domowe sposoby i wsparcie kuracji

Poza tym warto również zadbać o dietę i styl życia. Wypadaniu włosów sprzyja w szczególności stres i zmęczenie. Również niedobory witamin czy minerałów mogą zaowocować przerzedzaniem się czupryny. Warto zatem zdrowo jeść i dobrze sypiać. Wykazano także, że umiarkowany wysiłek fizyczny jest bardzo pomocny w ograniczaniu wypadania włosów.

Włosy osłabiać może także nadmierna stylizacja, chemiczne zabiegi u fryzjera lub czynniki mechaniczne, takie jak częste ich związywanie czy upinanie. Warto spróbować zrezygnować też z używania narzędzi do stylizacji na gorąco, czyli suszarki, lokówki czy prostownicy oraz zmienić szampon i odżywkę na łagodniejsze, niezawierające SLS, SLES i podobnych im, silnie oczyszczających detergentów.

Wiele osób chwali sobie naturalne, domowe metody jako wsparcie w leczeniu łysienia. Opłaca zainteresować się olejkiem rycynowym czy produktami zawierającymi wyciągi z łopianu lub czarnej rzepy. Nie tylko pomogą one ograniczyć wypadanie, ale także wzmocnią istniejące włosy i nadadzą im zdrowszy, lepszy wygląd.

Author

Artykuł napisany przez redaktorów portalu dla kobiet Azula.pl. Jesteśmy ekspertami z dziedziny biznesu, porad dla kobiet, marketingu itp. Dokładamy starań, aby nasze artykuły były jak najlepszej jakości i dawały Wam kobietą dużo inspiracji, wiedzy i pomysłów.

Napisz komentarz